Różne gatunki drzew przy nim rosną prawdopodobnie od około 200 lat. Najstarsze drzewo spośród tych rosnących na Rynku Głównym – dąb – rośnie właśnie w tamtym miejscu. Stypendia naukowe przyznawane z Własnego Funduszu Stypendialnego Politechniki Krakowskiej to nie jedyna forma wsparcia, na jaką mogą liczyć najlepsi i najbardziej aktywni pod względem naukowym studenci Politechniki Krakowskiej. W tym roku akademickim stypendium rektora – w wysokości 1250 zł (jedne z najwyższych w Polsce) – otrzymuje 872 studentów PK. Na finansowe nagrody liczyć też mogą studenci I roku, którzy z dobrymi wynikami zaliczyli pierwszą sesję egzaminacyjną na PK.

Na Politechnice Krakowskiej powstało laboratorium VR – kolejna pracownia wspomagająca nowoczesne kształcenie

Turbiny stanowią istotny filar globalnej energetyki odnawialnej. W trakcie konferencji omówione zostaną najnowsze projekty farm wiatrowych, które znacząco przyczyniają się do redukcji emisji CO2. Podstawą infrastruktury energetyki wodnej są hydroelektrownie oraz technologie wykorzystujące energię z fal morskich i prądów wodnych. Stanowią one kolejne istotne elementy miksu energetycznego przyszłości. Podczas konferencji zostaną przedstawione nowe kierunki rozwoju w tej dziedzinie.

Doktorantki PK zaprezentowały wynalazki w Genewie i dostały srebrny medal

Także Biblioteka PK otrzymała fundusze (około 7 mln złotych) na przebudowę, której celem jest stworzenie nowoczesnej biblioteki naukowej, realizującej ideę otwartego dostępu do zbiorów i zasobów bibliotecznych i dającej użytkownikom możliwość relaksu w ciszy. Pierwsza rekrutacja do Międzynarodowej Szkoły Inżynierskiej została przeprowadzona w 2020 r. Nadzór nad prowadzeniem Szkoły sprawuje Wspólny Komitet Zarządzający. Do tej pory kadra naukowa z PK zajmowała się edukowaniem na kierunkach architektura oraz architektura krajobrazu, a dydaktycy z Białegostoku na budownictwie i inżynierii środowiska. Przez prof. Andrzeja Szaratę oraz rektora TCU prof. Bai Haili list intencyjny zapowiedział poszerzenie współpracy o nowe pola. W kategorii „Nauka i edukacja przyszłości” Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju 2024 uhonorowana została Katedra Pojazdów Samochodowych co to jest plinko Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej.

Studenci z Politechniki po raz kolejny pokazują wielkie serce. Ruszyła akcja „Mikołajki – Studenci Dzieciom”

Na stanowisko szefa instytutu minister cyfryzacji powołał Dariusza Dąbka. Rozwoju został Adam Skwara, a zastępcą dyrektora ds. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powołał nowe władze Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego. Naukowych został dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej – dr hab.

W obliczu tego smutnego wydarzenia na ręce Kolegium Rektorskiego składam wyrazy głębokiego współczucia dla Rodziny, Przyjaciół, Współpracowników I Wychowanków. Odejście Pana Profesora, cenionego naukowca i dydaktyka, w połowie swojej rektorskiej kadencji, to niepowetowana strata nie tylko dla uczelni, lecz również dla środowiska akademickiego Krakowa i Małopolski, świata polskiej architektury i nauki. Niewątpliwie odejście tak wybitnego pedagoga i człowieka nauki jest ogromną stratą dla całej społeczności akademickiej jak i dla zagranicznego oraz polskiego świata architektury oraz kultury. Profesor Andrzej Białkiewicz poświęcił swoje życie dla rozwoju nauki, kształtowania nowych pokoleń młodzieży oraz szkolnictwu wyższemu. Był człowiekiem o niezwykle szerokich horyzontach i głębokiej wrażliwości na piękno i naturę.

Na tak znane już – po pandemii – potrzeby pasażerów, jak np. Możliwość pracy zdalnej podczas podróży. Ten temat podjęła dyplomantka PK Wiktoria Tyrała, która zaprojektowała wygodną przestrzeń pasażerską do pracy zdalnej, także dla osób z niepełnosprawnościami. O optymalnej przestrzeni do pracy, w tym gabarytach foteli i rozmieszczeniu ich zgodnie z obowiązującymi normami, składanych stolikach, podłokietnikach i odpowiednim oświetleniu stanowiska pracy, a także sprzyjającej skupieniu kolorystyce wagonu. Władze PK są też świadome odpowiedzialności, w tym także prawnej oraz osobisto-finansowej, w  kwestiach decydowania o przyszłości uczelni i kierunkach jej rozwoju. Zaś zagwarantowana społeczności uczelni autonomia w tym obszarze, wynikająca z przepisów ustawowych, musi być szanowana i uwzględniana przez wszystkie osoby i instytucje.

  • Dział Promocji PK zaprasza na nowy cykl – #PoznajmySię – dzięki któremu członkowie naszej uczelnianej społeczności będą mieli okazję na lepsze poznanie siebie nawzajem.
  • Zakładam, że jeżeli coś jest dobrym pomysłem i ktoś nam to zaprezentuje, ktoś nas tym zarazi, to dlaczego mamy z tego nie skorzystać – mówi dr hab.
  • Urbanizacja prowadzi do fragmentacji i degradacji przestrzeni przyrodniczych, które pełnią kluczową rolę w ekosystemie miejskim.

Był związany ze środowiskiem paryskiej „Kultury”. Jest autorem licznych zdjęć postaci z kręgu „Kultury”, w tym Witolda Gombrowicza, z którym się przyjaźnił. Siedzibę Komisji Europejskiej „Jean Monnet” w Luksemburgu 1975 r. Z pracownią luksemburską „Paczowski et Fritsch” zrealizował m.in. Pierwszą rozbudowę Trybunału Europejskiego w 1994 r., pawilon luksemburski na Expo’92 w Sewilli, laboratoria IFREMER w Lorient (Francja, 2002 r.), terminal pasażerskiego portu lotniczego w Luksemburgu 2008 r.